Welk anti-pestprogramma wordt gebruikt?
Welbevinden en betrokkenheid in een veilige omgeving staan bij ons hoog in het vaandel. Een kind komt pas echt tot leren als hij/zij zich veilig voelt.
Voor de sociaal emotionele ontwikkeling/vorming werken wij bij ons op school met de methode: de Vreedzame School. De Vreedzame School is een compleet programma voor basisscholen voor sociale competentie en democratisch burgerschap. Het beschouwt de klas en de school als een leefgemeenschap, waarin kinderen zich gehoord en gezien voelen, een stem krijgen, en waarin kinderen leren om samen beslissingen te nemen en conflicten op te lossen. Kinderen voelen zich verantwoordelijk voor elkaar en voor de gemeenschap, en staan open voor de verschillen tussen mensen.
De lessen worden wekelijks vanaf groep 1 aangeboden en bestaan uit verschillende blokken. Zo staat er dus iedere periode hetzelfde thema in de hele school centraal. In iedere klas worden afspraken gemaakt: zo gaan wij met elkaar om. Wat wij belangrijk vinden:
- Begeleiden van de sociaal emotionele ontwikkeling
- Sturen op gewenst gedrag
- Het realiseren van een positief klimaat in alle groepen
- Klassen- en schoolregels zijn voor iedereen duidelijk, men spreekt dezelfde taal
- Pestgedrag wordt direct aangepakt, en ouders worden op de hoogte gesteld
Juf Chantal is geschoold in Rots en Water. Het Rots en Waterprogramma is een weerbaarheidstraining voor jongens en meisjes met meerdere doelstellingen. De ontwikkeling van fysieke weerbaarheid is namelijk niet alleen doel op zich, maar vooral ook een middel om mentale en sociale vaardigheden te ontwikkelen. Rots en Water maakt gebruik van ervarend leren en lichamelijk georiënteerde oefeningen. Hierdoor wordt het lichaamsbewustzijn vergroot en kunnen kinderen tijdens het oefenen gecoached worden op inzicht en ervaring met hun reactiepatronen en een groter emotioneel- en zelfbewustzijn. Tijdens de training krijgen kinderen de mogelijkheid om te ervaren wat het inhoudt om sociaal en mentaal sterk te zijn en om vertrouwen te hebben in jezelf en in anderen. De training geeft kinderen gereedschappen om voor zichzelf en voor anderen op te komen. De fundamenten van een Rots en Watertraining zijn:
- zelfvertrouwen
- zelfreflectie
- zelfbeheersing.
Een Rots en Watertraining schept een veilige omgeving waar kinderen met veel plezier en uitdaging kunnen leren over hun gedrag en de principes van een goede houding. Kinderen leren wat sterk en bewust sociaal gedrag is. Ze leren op zichzelf te vertrouwen en hun energie op een positieve manier te gebruiken.
Waar nodig worden deze lessen door juf Chantal ingezet in de groepen 5 t/m 8.